Rozhľadňa Zákopčie, Ochodnica

Rozhľadňa Zákopčie

Rozhľadňa Zákopčie sa vypína na Marťákovom kopci v pohorí Javorníky. Svojou architektúrou pripomína stredovekú strážnu vežu a ponúka krásny kruhový výhľad na okolité vrchy a doliny. Poďme sa spoločne vydať na túto nenáročnú trasu a objavme krásy kysuckej prírody.

Popis rozhľadne

Rozhľadňa bola postavená v roku 2011 podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka. Tento architekt je autorom aj ďalšej známej rozhľadne na Bobovci. Stavba je vysoká 14 metrov a je vybudovaná z prírodného kameňa a dreva. Nachádza sa v nadmorskej výške 854 m n. m. a je prístupná počas celého roka. Pri rozhľadni nájdete aj krytý drevený prístrešok, ktorý poslúži ako útočisko pred nepriaznivým počasím.

Rozhľadňa Zákopčie
Rozhľadňa Zákopčie

Výhľady z rozhľadne

Z vyhliadkovej plošiny sa vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na okolité vrcholy. Na severe uvidíte kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd, Lysú Horu. Smerom na východ sa týči najvyšší vrch Kysúc, Veľká Rača. Ak sa pozriete na juh, zbadáte majestátny Veľký Rozsutec, dominantu Malej Fatry. Okrem týchto výrazných vrcholov uvidíte aj množstvo ďalších kopcov a dolín, ktoré vytvárajú nezabudnuteľnú scenériu.

Turistické trasy

K rozhľadni sa dostanete po viacerých značených turistických chodníkoch. Najkratšia a najjednoduchšia trasa vedie zo Zákopčia, časti u Rulcov. Odtiaľ sa vydáte po modrej značke smerom k osade u Trnkov. Celková dĺžka tejto trasy je približne dva kilometre a zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Ďalšou možnosťou je trasa z obce Ochodnica, ktorá vedie najprv po zelenej a neskôr po modrej a červenej značke. Táto trasa je o niečo dlhšia a náročnejšia, no odmení vás krásnymi výhľadmi počas celého výstupu.

Rozhľadňa Zákopčie
Rozhľadňa Zákopčie

Aktivity v okolí

Okolie rozhľadne je ako stvorené pre milovníkov prírody a aktívneho oddychu. V lete si tu prídu na svoje turisti a cyklisti, keďže tadiaľ vedie Beskydsko-Javornícka magistrála. V zime zase okolité svahy a upravené bežkárske trate lákajú množstvo bežkárov. Priamo pri rozhľadni nájdete aj verejné ohnisko, kde si môžete opiecť voňavú slaninku či špekáčiky.

Rozhľadňa Zákopčie je skvelým tipom na jednodňový výlet

Rozhľadňa Zákopčie je skvelým tipom na jednodňový výlet pre každého milovníka prírody a krásnych výhľadov. Vďaka nenáročným prístupovým trasám ju zvládnu aj menej zdatní turisti či rodiny s deťmi. Tak neváhajte, obujte si pohodlné topánky a vydajte sa spoznávať čaro kysuckej prírody.

Rozhľadňa Zákopčie
Rozhľadňa Zákopčie