Oravský hrad

Oravský hrad, Oravský Podzámok Zdroj: Depositphoto

Oravský hrad, majestátne sa týčiaci na skale nad riekou Orava, patrí medzi najvýznamnejšie turistické atrakcie severného Slovenska. Táto pôsobivá stavba, ktorá svojím umiestnením pripomína “orlie hniezdo”, bola postavená na mieste starodávneho dreveného hrádku, ktorý padol za obeť tatárskemu vpádu v roku 1241.

Pôvodná 13. storočná pevnosť sa postupne rozrástla do mohutného hradného areálu, ktorý v súčasnosti disponuje až 154 miestnosťami. V minulosti hrad slúžil ako župný hrad a centrum Oravského hradného panstva, ktorému patrila takmer celá Orava. Architektúra hradu je mixom rôznych štýlov – od románskeho, cez gotický, renesančný a barokový až po moderné prvky. Hrad je dodnes živou pamiatkou, ktorej vývoj neustále pokračuje.

Areál Oravského hradu sa skladá z radu budov, ktoré kopírujú tvar hradného vrchu a brány. V roku 1556 hrad prešiel do vlastníctva rodu Thurzovcov, ktorí sa zaslúžili o jeho najokázalejšiu prestavbu. Súčasnú podobu získal hrad v roku 1611.

Po vymretí Thurzovcov začal chátrať

Po vymretí Thurzovcov sa hrad dostal do rúk mnohých majiteľov, ktorí oň veľmi nepečovali. Najväčším úderom bol rok 1800, kedy hrad vyhorel a pre svojich držiteľov sa stal zbytočným. K veľkým rekonštrukčným prácam sa pristúpilo až po skončení druhej svetovej vojny.

Dnes je hradný areál zložený z Dolného, Stredného a Horného hradu s palácami, opevnením a vežami. Návštevníkov určite upúta prepojenie troch vstupných brán s tunelom a pod nimi sa nachádzajúci podzemné chodby.

V rámci hradných priestorov sú k dispozícii rôzne expozície. V najstarších častiach Horného hradu, v takzvanej Citadele, je umiestnená archeologická expozícia a Médiatéka prezentujúca audiovizuálne diela natočené na Oravskom hrade. Etnografická a prírodovedná expozícia sú ďalším zaujímavým bodom prehliadky. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu so svojimi dobovými zariadeniami.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na Kaplnku sv. Michala a Klenotnicu Oravského hradu, obidve situované v priestoroch Dolného hradu.

V hlavnej turistickej sezóne sú obľúbené nočné prehliadky Oravského hradu doplnené divadelnými predstaveniami a strašidelnými scénami.

Oravský hrad, Oravský Podzámok Zdroj: Depositphoto
Oravský hrad, Oravský Podzámok Zdroj: Depositphoto