Kysucké múzeum, Čadca

Kysucké múzeum, Čadca

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie, ktoré sa zameriava na zhromažďovanie, ochranu a prezentáciu hmotných dokladov o vývoji prírody a spoločnosti na území Kysúc. Múzeum bolo založené v roku 1972 a odvtedy sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života regiónu.

Expozície Kysuckého múzea

Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke

Táto stála národopisná expozícia v prírode predstavuje tradičný spôsob života na Kysuciach. Návštevníci tu môžu obdivovať ľudovú architektúru a spoznať zvyky a remeslá našich predkov.

Historická lesná úvraťová železnica

Múzejná železnica v Novej Bystrici – Vychylovke je unikátnym technickým dielom. Počas jazdy historickou železnicou si môžete vychutnať krásnu prírodu Kysúc a dozvedieť sa viac o histórii lesného hospodárstva v regióne.

Kaštieľ Radoľa

Tento renesančný zemiansky kaštieľ patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach. V jeho priestoroch sa konajú rôzne výstavy a podujatia, ktoré priblížia návštevníkom život šľachty v minulosti.

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Expozície v tomto múzeu sa venujú faune a flóre severozápadného Slovenska. Veľkým lákadlom je replika mamutej samice v životnej veľkosti, ktorá dokazuje prítomnosť týchto pravekých zvierat na území Kysúc.

Kysucké múzeum, Čadca
Kysucké múzeum, Čadca

Nová expozícia “Dejiny Čadce a okolia”

V roku 2021 pribudla v Kysuckom múzeu nová expozícia s názvom “Dejiny Čadce a okolia”. Táto moderná a interaktívna expozícia ponúka návštevníkom možnosť spoznať bohatú históriu mesta Čadca a jeho okolia. Prostredníctvom zbierkových predmetov, multimediálnych zariadení a inovatívnych prvkov sa dozviete viac o osídlení regiónu, významných osobnostiach či hospodárskom vývoji.

Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí Horelický poklad, ktorý obsahuje vzácne strieborné mince, a tiež artefakty dokumentujúce život židovskej komunity v Čadci. Expozícia venuje pozornosť aj priemyslu a hospodárstvu obdobia socializmu, ktoré významne ovplyvnili život na Kysuciach.

Kysucké múzeum, Čadca
Kysucké múzeum, Čadca

Kysucké múzeum ponúka rôznorodé aktivity

Múzeum v Čadci je skvelým miestom pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o histórii a kultúre tohto malebného regiónu. Vďaka rôznorodým expozíciám a podujatiam si tu na svoje prídu malí aj veľkí návštevníci. Neváhajte a vydajte sa na cestu za poznaním do Kysuckého múzea!

Kysucké múzeum, Čadca
Kysucké múzeum, Čadca