Liptovské múzeum ponúka na október bohatý program

Liptovské múzeum Zdroj: Liptovské múzeum

Október bol mesiac, počas ktorého sa končila väčšina vojenských výprav v starovekom Ríme. Tento mesiac bol známy sviatkom „armilustrium“, teda sviatkom, kedy sa ceremoniálne čistili zbrane a ukladali na „zimný spánok“.

Hoci Rím medzičasom padol, v októbri roku 2023 sú naše vyčistené zbrane a vystavené v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku na výstave O zbraniach a ľuďoch. To je však iba jedna z výstav Liptovského múzea v októbri.

Ružomberok

Október v sídelnej budove začne pokračovaním cyklu prednášok Príbeh nášho múzea. Tentokrát poverený riaditeľ Liptovského múzea a kunsthistorik Mgr. Rastislav Molda, PhD. rozpovie príbeh o Ružene Anne Houdekovej z rodu Makovických, ktorá si napriek obyčajnému životu prežila mnoho neobyčajných situácií. Príbeh obrazu a dámy na obraze zo série Príbeh nášho múzea začne 2. októbra.

Okrem toho si v ružomberskom múzeu máte možnosť pozrieť výstavu medzinárodného salóna fotografii Fotoforum, usporiadanú pri príležitosti 55. výročia založenia tohto jedinečného liptovského združenia. Jedna z najkrajších expozícií múzea, Expozícia starovekých a novovekých dejín Liptova je pre verejnosť väčšinu mesiaca zatvorená. Dôvodom je jej významná modernizácia, ktorú si verejnosť bude mať možnosť pozrieť už 17. októbra na výstave Aj stredovek vie byť SMART. Už názov napovedá, aké prvky v expozícií pribudnú. Nechceme však prezrádzať viac. Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť.

Keďže október je mesiacom úcty k starším, múzeum pripravilo aj rôzne zvýhodnené aktivity pre skôr narodených návštevníkov. Viac sa o nich dočítate TU.

Nielen skôr narodených potešia aj naše pravidelné tvorivé aktivity Kreatívne v múzeu a Múzeum pre seniorov, ktoré patria pondelňajším ránam.

Liptovský Mikuláš

Návštevníci Múzea Čierny orol majú počas októbra možnosť spoznať Ruženu Annu Houdekovú, o ktorej bude prednáška už v stredu 3. októbra. Okrem stálej Expozície dejín poľovníctva a rybárstva na Liptove je v múzeu sympatických rozmerov do 18. októbra výstava FOTOloveNIE, ktorá návštevníka vtiahne do zápasu človeka s prírodou v snahe o zachytenie unikátnych fotografických záberov panenskej prírody.

Liptovský Hrádok

Popri spoznávaní expozícií modrotlače, paličkovanej čipky, ovčiarstva či ľudového umenia môže návštevník Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku spoznať príbeh obrazu a dámy na obraze (Ruženy Anny Houdekovej). Stane sa tak v rámci cyklu Príbeh nášho múzea vo štvrtok 5. októbra. Ale nie len to. Exkurz do zbierok militárií Liptovského múzea dôkladne prevedie výstava O zbraniach a ľuďoch, na ktorú je každý srdečne pozvaný.

Pribylina

Skanzen Pribylina sa postupne pripravuje na jeseň a zimu. Október je preto ideálnym časom na úctivé poďakovanie za sezónu. Z toho dôvodu bude 8. októbra v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline zorganizované Poďakovanie za úrodu. Ďakovať zaiste treba aj Považskej lesnej železnici, ktorá v ten víkend (7. a 8. októbra) opäť každého prevezie zo stanice Dedina do stanice Depo. Popri tom všetkom ďakovaní si môžete pričuchnúť ku liptovským bylinkám v novej Expozícií bylinkárstva, spoznať jesenné rituály na výstave Jeseň na dedine a pozrieť sa aj na to, ako sa Stredný Liptov menil v čase. Pribylina je malá dedinka plná veľkých výstav.

Zvyšok

Počas októbra si môžete pozrieť aj zvyšné expozície nášho múzea. Napríklad Banícky dom vo Vyšnej Boci, Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok, Hrad Likava či archeoskanzen Havránok. Sezóna skončila v Gotickom kostole Všetkých svätých v Ludrovej-Kúte. Pre skupinky alebo súkromné vizitácie ale môžeme kedykoľvek otvoriť. Je nutné sa nám ale vopred ozvať a takýto vstup si zaplatiť extra cenou.

V októbri sú pre návštevníkov pripravené aj rôzne aktivity pre deti, žiakov aj študentov. Ak o niektorú z aktivít máte záujem, neváhajte sa nám ozvať.

Zdroj: Liptovské múzeum