Ondrašovská skala

Ondrašovská skala

Ondrašovská skala, niekedy sa objavuje pod množným číslom Ondrašovské skaly, je nádherné miesto ukryté v srdci Turca.

Tento bralnatý vŕšok sa týči nad obcou Ondrašová v okrese Turčianske Teplice. Hoci sa nejedná o oficiálnu turistickú trasu, výstup je nenáročný a zvládnu ho aj rodiny s deťmi. Odmenou za vynaloženú námahu sú úchvatné výhľady na okolitú krajinu.

Ondrašovská skala
Ondrašovská skala

Atrakcie na vrchole

Ondrašovská skala ponúka viacero zaujímavostí. Vo vrcholovej časti nájdete rôzne skalné útvary, medzi ktorými vyniká malé skalné okno. Najväčším lákadlom je však nádherný panoramatický výhľad. Mnohí ho považujú za najkrajší výhľad tohto druhu na Slovensku.

Na vrchole sa nachádza aj drevená lavička, z ktorej si môžete vychutnať pohľad na všetky svetové strany. Uvidíte Krivánsku časť Malej Fatry, hlavný hrebeň Veľkej Fatry s vrchmi Lysec, Tlstá, Ostrá, Drienok, Ostredok a Krížna. Na juhu sa týčia Kremnické vrchy a Žiar. V diaľke dokonca spozorujete Blatnický hrad a hrad Sklabiňa.

Ondrašovská skala

Základné informácie

Nadmorská výška Ondrašovskej skaly: 812 m n. m.

Prevýšenie: približne 300 metrov

Dĺžka túry: cca 4 km

Pohorie: Malá Fatra

Ondrašovská skala

Popis výstupu

Jeden z výstupov na Ondrašovskú skalu začína v Polerieke, ktorá je časťou obce Abramová. Odtiaľ vás bude sprevádzať zeleno-biela značka miestneho náučného chodníka smerom na Znievsky hrad. Celý výstup trvá približne 30-40 minút a zvládnu ho aj menej zdatní turisti.

Ondrašovská skala

Praktické informácie

Doprava: Do obce Ondrašová sa dostanete autobusom.

Parkovanie: Zaparkovať môžete pri okraji cesty na začiatku trasy.

Občerstvenie: Počas krátkej túry postačí dostatok vody. Najbližšie potraviny nájdete v obci.

Ondrašovská skala je ideálna na výlet pre celú rodinu

Ondrašovská skala je ideálnym tipom na jednoduchý výlet pre celú rodinu. Vďaka nenáročnému výstupu a nádherným výhľadom si ho užijú malí aj veľkí. Neváhajte a príďte objaviť tento skrytý klenot Turca.

Ondrašovská skala

Kontakt

Obec Ondrašová – sekretariát

E-mail: obec.ondrasova@centrum.sk

Telefón: +421 907 611 161