Lavička Gardeon, Kláštor pod Znievom

Kavička Gardeon, Zdroj: Gardeon

Je to skutočne neprehliadnuteľná lavička. Stojí si na kopci pri Kláštore pod Znievom a na prvý pohľad vyzerá ako nábytok z krajiny obrov. Ak by ste si na nej chceli posedieť, budete hompáľať nohami ako škôlkar na barovej stoličke. Aký je však ozajstný príbeh tejto XXL lavičky?

Keď si zájdete do Kláštora pod Znievom, už z diaľky uvidíte obrovskú drevenú lavičku na lúke nad dedinou. Postavili ju chlapi z firmy Gardeon.

Za týmto zvláštnym nápadom sú šéfovia spoločnosti bratia Cholevovci. Keď bol jeden z nich malý, chodieval totiž práve na toto miesto na prechádzky s otcom. Jeho otec už pre zdravotné problémy chodiť nemôže a tak si zaumienil postaviť lavičku, ktorá by mu prechádzky s otcom pripomínala a bola by miestom, kde môže relaxovať, pokochať sa pohľadom na okolie, prečítať si knihu…

Ibaže bratia majú radi nezvyčajné veci a s obyčajnou lavičkou sa len tak neuspokojili. A tak vznikol spoločný nápad postaviť naozaj veľkú lavičku:

Preto teda stojí nad Kláštorom pod Znievom lavička, ktorá váži viac ako 3 tony, je vysoká viac než 3 metre a dlhá viac než 5 metrov. Bratia Martin s Marekom to síce neplánovali, no vďaka ich nápadu sa kedysi pustá lúka zmenila na miesto, kam ľudia s obľubou chodievajú.

Ak by mal teda cestu cez Turiec obor, bude si mať kde oddýchnuť. No a pre bežných smrteľníkov je to pekný tip na výlet, pokojne aj s malými deťmi. Z Martina je to do Kláštora pod Znievom necelá polhodinka autom, z dediny k lavičke asi polhodinová prechádzka. Nemajte obavy, nebudete po nej musieť komplikovane pátrať – od futbalového ihriska lavičku určite uvidíte. A ak sa vám podarí na ňu vyštverať, budete mať krásny výhľad na okolie, na dedinu pod vami aj zrúcaninu Znievskeho hradu nad ňou.

No a tí, ktorí na šplhanie po lavičkách veľmi nie sú, môžu si výhľad užiť aj bez toho. Pretože miesto je to krásne a cieľ prechádzky výborný v každom prípade.

Zdroj:

Spoločnosť Gardeon