Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová

Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová

Uprostred malebnej krajiny Turčianskej kotliny, medzi obcami Abramová a Laclavá, sa týči nádherný Kostol sv. Kozmu a Damiána. Tento ranogotický skvost, postavený koncom 13. storočia, je výnimočnou krajinnou dominantou, ktorá očarí každého návštevníka svojou jedinečnou atmosférou a krásnymi výhľadmi na okolité vrcholy Malej Fatry.

História kostolíka

Kostolík bol postavený na vyvýšenine mimo obce niekedy koncom 13. storočia ako typická stavba tohto obdobia a regiónu. Pôvodne mal podobu neveľkého jednolodia s kvadratickým presbytériom, zaklenutým jedným poľom krížovej rebrovej klenby, a so sakristiou na severnej strane.

V písomných prameňoch sa spomína v rokoch 1330 a 1375. V 17. storočí prešiel prestavbou a súčasnú podobu získal v roku 1927, kedy k západnému priečeliu pristavali murovanú vežu na miesto pôvodnej drevenej. Od roku 1963 je kostolík národnou kultúrnou pamiatkou.

Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová
Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová

Zaujímavosti a architektonické detaily

Kostolík sa zachoval v prakticky pôvodnej podobe bez väčších stavebných zásahov v neskoršom období. Niektorí odborníci sa domnievajú, že vežu mal už v prvej stavebnej fáze. V presbytériu sa nachádza krížová rebrová klenba s malým svorníkom a na južnej strane lode i presbytéria sú úzke okná s polkruhovým záklenkom.

Vo východnej stene presbytéria je zamurované štrbinové okno s polkruhovým záklenkom románskeho tvaru. Zaujímavosťou je aj krov strechy z červeného smreku, datovaný do rokov 1470 – 71.

Okolie kostolíka

Východne od kostolíka stojí malá murovaná kaplnka postavená v historizujúcom slohu. Na cintoríne pri kostolíku je pochovaných viacero členov šľachtického rodu Velits. V blízkom okolí sa nachádzajú aj ďalšie stredoveké kostolíky, napríklad v obciach Turčiansky Ďur, Jazernica, Ivančiná a Slovenské Pravno, ktoré stoja za návštevu.

Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová
Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová

Súčasný stav a návšteva

Filiálny kostolík patrí pod farnosť Rímskokatolíckej cirkvi v Slovenskom Pravne a je v pomerne dobrom stave, hoci fasády sú už mierne zašlé. Pre fotografov predstavuje vďačný objekt vďaka svojmu zasadeniu do krajiny.

Okrem nich si tu na svoje prídu aj návštevníci hľadajúci miesto na rozjímanie či turisti, ktorí chcú rozšíriť svoju zbierku navštívených zaujímavostí Slovenska. Kostolík je najlepšie dostupný autom, a tak sa oplatí tu zastaviť pri prechádzke Turčianskou kotlinou alebo pri ceste z Martina smerom na Nitrianske Pravno a Prievidzu.

Malebná krajinná dominanta Turca

Kostol sv. Kozmu a Damiána v Abramovej je skutočným klenotom Turca, ktorý si zaslúži pozornosť každého milovníka histórie, architektúry a krásnych výhľadov. Vďaka svojej malebnej polohe a zachovalej stredovekej podobe poskytuje návštevníkom nezabudnuteľný zážitok a možnosť dotknúť sa kúska našej bohatej minulosti.

Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová
Kostol sv. Kozmu a Damiána, Abramová