Kaštieľ Kunerad

Kaštieľ Kunerad

V malebnej Kuneradskej doline, vysoko nad obcou, sa týči nádherný secesný kaštieľ. Jeho príbeh je plný zvratov, no vďaka novým majiteľom opäť ožíva a stáva sa miestom, ktoré bude prinášať radosť a potešenie návštevníkom.

Počiatky v secesnom štýle

Kaštieľ dal postaviť gróf Valentín Balestrém v rokoch 1914 – 1916. Inšpirovaný francúzskymi zámkami v údolí Loiry, vzniklo moderné a komfortné sídlo s vlastnou vodnou elektrárňou a kaplnkou. Pôvodne mal slúžiť ako letovisko pre cisárov Františka Jozefa a Viliama II., no vypuknutie 1. svetovej vojny tento zámer prekazilo.

Kaštieľ Kunerad
Kaštieľ Kunerad

Pohnuté osudy počas vojen

Počas SNP v roku 1944 sa kaštieľ stal sídlom 2. partizánskeho štábu M.R. Štefánika. Nemeckí vojaci ho však 25. septembra 1944 vypálili. Po vojne bol skonfiškovaný a stal sa majetkom Štátnych lesov. V rokoch 1945-1948 prešiel rekonštrukciou a stal sa liečebným ústavom.

Súčasť kúpeľov Rajecké Teplice

V roku 1959 sa kaštieľ stal súčasťou kúpeľov Rajecké Teplice a v roku 1967 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Počas privatizácie v roku 1996 prešiel do súkromného vlastníctva, no bol využívaný len príležitostne. Dva ničivé požiare v rokoch 2010 a 2018 ho zanechali v žalostnom stave.

Kaštieľ Kunerad
Kaštieľ Kunerad

Znovuzrodenie vďaka novým majiteľom

V auguste 2019 kaštieľ získali noví majitelia, ktorí sa pustili do jeho záchrany. S odhodlaním a láskou k tomuto miestu venujú množstvo času a financií na jeho obnovu. Ich cieľom je premeniť ho na romantické miesto pre spoločenské a rekreačné účely.

Kaštieľ Kunerad má pohnutú históriu

Kaštieľ Kunerad je skvostom secesnej architektúry s pohnutou históriou. Vďaka novým majiteľom a ich úsiliu má šancu opäť zažiariť v plnej kráse a stať sa obľúbeným miestom pre návštevníkov. Jeho príbeh je dôkazom, že aj zdanlivo stratené veci môžu dostať novú šancu na život. Viac o kaštieli alebo zámku Kunerad sa dozviete tu: https://www.zamokkunerad.sk/

Kaštieľ Kunerad
Kaštieľ Kunerad