Jánošíkove diery, Terchová

Jánošíkove diery, Terchová

Jánošíkove diery, nazývané aj jednoducho Diery, predstavujú sústavu tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Táto prírodná atrakcia láka turistov svojou neopakovateľnou atmosférou a krásou divokej prírody.

Poloha a opis Jánošíkových dier

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Pozostávajú z troch hlavných častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Celou sústavou preteká Dierový potok, ktorý postupne vyformoval tento jedinečný prírodný úkaz. V Dierach môžete obdivovať viac ako dvadsať vodopádov rôznych veľkostí, ktoré spolu tvoria Vodopády Dierového potoka. Okrem toho tu nájdete množstvo bizarných skalných útvarov so špecifickou klímou, ktoré poskytujú domov mnohým zaujímavým rastlinám a živočíchom.

Jánošíkove diery, Terchová
Jánošíkove diery, Terchová

Prístup do Jánošíkových dier

Východiskom do Dier sú osady Štefanová a Biely Potok, ktoré patria do katastrálneho územia obce Terchová. V Dolných dierach je pre návštevníkov vybudovaný náučný chodník, ktorý poskytuje zaujímavé informácie o miestnej flóre a faune. Horné diery sú počas zimných mesiacov uzatvorené. Celá sústava Jánošíkových dier je prístupná po značených turistických chodníkoch, ktoré sú vybavené lávkami, rebríkmi a reťazami pre bezpečný prechod.

Jánošíkove diery, Terchová
Jánošíkove diery, Terchová

Dolné diery

Dolné diery sú sprístupnené spomínaným náučným chodníkom. Nachádzajú sa tu dva vodopády s výškou 1 a 3,5 metra. Okrem toho tu môžete obdivovať jedinečné skalné útvary a spoznávať miestnu flóru a faunu.

Nové diery

Tiesňava Nové diery sa tiež nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. V tejto časti nájdete 4 vodopády s výškou od 1 do 2 metrov. Nové diery dostali svoj názov podľa toho, že boli sprístupnené ako posledné z celej sústavy Jánošíkových dier.

Jánošíkove diery, Terchová
Jánošíkove diery, Terchová

Horné diery

Horné diery tvoria tiesňavu potoka Diery medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec. Potok tu prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou od 2 do 4 metrov. Pri veľkých dažďoch sú Horné diery nepriechodné, keďže sa dajú zdolať len pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Počas zimy sú uzavreté. Táto časť Jánošíkových dier je známa bohatstvom živočíšnych a rastlinných druhov, ktoré obľubujú chladné a vlhké ekosystémy.

Jánošíkove diery, Terchová
Jánošíkove diery, Terchová

Turistické trasy a náročnosť

Prejdenie celej trasy Jánošíkových dier trvá približne 3,5 až 4,5 hodiny. Východiskovým aj cieľovým bodom je parkovisko pri hoteli Diery v časti Terchová – Biely Potok alebo parkovisko Štefanová. Trasa Dolných dier je napriek rebríkom pomerne nenáročná a zvládnu ju aj deti. S deťmi sa však neodporúča vydať na Malý Rozsutec, keďže táto trasa je náročnejšia.

Jánošíkove diery, Terchová
Jánošíkove diery, Terchová

Jánošíkove diery sú jedinečnou prírodnou atrakciou

Jánošíkove diery sú právom považované za jednu z najkrajších turistických trás v národnom parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Táto jedinečná prírodná atrakcia ponúka nezabudnuteľné zážitky pre všetkých milovníkov prírody a aktívneho oddychu. Neváhajte a vydajte sa spoznávať krásy Jánošíkových dier na vlastnej koži!