Hrad Likava, Likavka

Hrad Likava, Likavka Zdroj: Depositphoto

Kráľovský strážny hrad Likava je historickou pamiatkou, ktorá bola vybudovaná pred rokom 1341 zvolenským županom Dončom.

História hradu

Od konca 14. storočia bol tento hrad majetkom liptovských županov a bol v držbe mnohých významných rodov. Medzi najvýznamnejších patrili Hunyadyovci, Illésházyovci a Thökölyovci. Tí posledne menovaní hrad v druhej polovici 17. storočia prebudovali na prepychovú súkromnú rezidenciu.

Hrad Likava ako husitská pevnosť a kráľovský majetok

V rokoch 1431 až 1434 bol Likavský hrad významnou husitskou pevnosťou. V období 14. až 17. storočia prekonal niekoľko obliehaní. Historickými udalosťami sa zmenil jeho status a vlastník. Po dobytí hradu cisárskym vojskom v decembri 1670 sa stal majetkom uhorskej kráľovskej komory. V roku 1707 ho knieža František II. Rákoczi prikázal zbúrať.

Hrad Likava ako správca panstva

Počas svojej dlhej existencie bol hrad sídlom rovnomenného hradného panstva. Spravovalo mestečká a dediny dolného aj veľkej časti stredného Liptova. Jeho architektúra je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie. Palácový komplex hradu sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku.

Dnešný hrad pre návštevníkov

V súčasnosti je hrad prístupný pre návštevníkov. Môžu si prezrieť Huniadyho vežu, kde sa nachádza expozícia dejín hradu, a dve nádvoria dolného hradu. Návšteva tohto historického miesta je ako cesta do minulosti, kde môžete spoznať bohatú históriu tohto významného hradu.

Hrad Likava, Likavka Zdroj: Depositphoto
Hrad Likava, Likavka Zdroj: Depositphoto